Професійний бухгалтер може заробити для компанії не менше грошей, ніж успішний менеджер по продажам. Як? За допомогою податкового планування. Відомо, що згідно з українським законодавством неповернутої сумою сплати в бюджет є різниця між податковим кредитом і податковими зобов'язаннями. Тобто якщо ваша компанія в періоді купила менше, а продала більше і ви при цьому є платниками ПДВ, то різницю доведеться сплатити до бюджету з кишені компанії. Відповідно, якщо успішні менеджери наторгуют більше ніж ви купили, а ви продаєте з націнкою 15-20 % із-за неправильно спланованого податкового кредиту продажу виявляться нерентабельними так як в бюджет з цих продажів потрібно буде сплатити 20 % ПДВ. Для дотримання балансу та рентабельної роботи потрібно щоб в компанії хтось займався податковим плануванням. На прикладі програми 1С ми розповімо, як неважко можна контролювати зобов'язання по ПДВ і займатися плануванням податків. В 1С є два звіти:
1) Перевірка суми вхідного ПДВ
2) Перевірка суми зобов'язань по ПДВ
Перший звіт відображає ваш кредит, другий зобов'язання. Різниця між цими звітами і є чиста втрата від сплати ПДВ у бюджет. Зупинимося трохи докладніше на звітах, де їх знайти, як формувати в 1С. В різних конфігураціях розташування може бути різне, але точно ці звіти можна в будь-якій конфігурації можна відкрити через меню Операції - Звіти. Якщо ви хоч трохи можете користуватися звітами в 1С виберіть період і просто сформуйте обидва цих звіту. Цього буде достатньо, щоб розібратися в суті справи. Для тих, хто погано знайомий з звітами 1С нижче представлені скріншоти з описом налаштувань.
Перевірка суми зобов'язань по ПДВ
Звіт поділений на дві області - область налаштувань і область виводу результатів. Задайте у відборах організацію, період і покупців, як на малюнку. Натисніть кнопку сформувати. Якщо розібрати наведений приклад, то видно, що у нас виникло податкових зобов'язань по сплаті ПДВ (мається на увазі база оподаткування, а не сума ПДВ) на 2 243,58 грн. Програма складає дану суму виходячи з першого настав події - оплата чи відвантаження. У другій колонці видно, скільки ви вже в програмі виписали податкових накладних даним контрагентом. Тобто з одного звіту можливо отримати підсумкові дані за зобов'язаннями і невиписані у програмі податкові накладні. Для більш компактного вигляду звіту рекомендуємо зменшити кількість угруповань. Ця операція виконується після натискання мінусів для окремої рядки або за допомогою вибору рівня угруповань в цілому для звіту. Якщо ви не знаєте як налаштовувати вигляд звіту ознайомтеся з нашою статтею про настроювання звітів в 1С.

Перевірка суми вхідного ПДВ
За структурою звіт мало чим відрізняється від звіту за зобов'язаннями. Принцип формування той же. Звіт по вхідному ПДВ показує бухгалтеру його кредит. Перша колоночки відображає перша з подій - оплату постачальнику або надходження товарів (послуг). Друга колонка показує скільки у програмі проведено податкових накладних у журналі «запис книги придбання». Звіт дозволяє одночасно бачити передбачувану суму кредиту і контролювати весь кредит відображено у програмі.

Підсумки
Якщо виходити з наведених прикладів і порахувати підсумки, можна зробити висновок, що у компанії надмірно великий податковий кредит у порівнянні з продажами. Дана ситуація може розглядатися як аномальна або те, що компанія свідомо нарощує залишки на складі. Можливо, готуватися до сезону продажів. Однак не варто забувати, що податковий кредит не переноситься з місяця на місяць і раціонально було б збільшити продажі, або зменшити темп закупівель.
Є ще кілька відносно чесних способів зменшення податкового навантаження в поточному періоді:
- якщо продажі перевищують закупівлі спробуйте переговорити з клієнтами про перенесення документів відвантаження на наступний звітний місяць. Можливо, вони неплатники ПДВ і їм немає принципової різниці яким числом будуть оформлені документи
- при нестачі кредиту переговоріть з постачальниками про додаткові закупівлі в поточному місяці
- зробіть передплату за товар або послуги, які все одно плануються в майбутньому. Це також дасть вам право вимагати передоплату за податковий кредит від постачальника
- спробуйте самі не брати передоплату за постачання майбутніх періодів. Переговоріть з менеджерами по продажах, щоб не виставляли великі рахунки на оплату в поточному місяці
- проаналізуйте закупівлі. Можливо, серед ваших постачальників є ті, хто не є платниками ПДВ. Закупівлі від таких не дають вам податкового кредиту.
Як бачите, вміле податкове планування може дати відчутну економію. Бухгалтер може бути не просто учетником але ефективним людиною в компанії.