Якщо вас цікавить дане питання то ви швидше за все вже маєте невеликий досвід спілкування з цим програмним продуктом. Ми не будемо торкатися питання установки, первісної налаштування, будемо вважати, що всі етапи, пов'язані з предзапуском вже пройдені.

Теорія

Перш за все, потрібно знати чим укомплектована програма. Розберемо все по поличках. Всі функції в 1С представлені у відсіках, званих меню. Як і в інших офісних програмах 1С є головне горизонтальне меню, з якого можна викликати будь-яку опцію програми. Головне меню розташовано в шапці програми, воно настроюваність і изменяемо. Меню - основний засіб користувача для організації доступу до функцій програми. Основні (кореневі) пункти меню постійно користувачеві видно з будь-якого місця програми-яку операцію в даний момент не виконував користувач. Основні пункти меню: Файл, Операції, Довідники, Документи, Звіти, Сервіс. В залежності від конфігурації набір пунктів меню різний, але основні вищеперелічені присутні в будь-якій стандартній конфігурації 1С, тому далі коротко саме про них розповімо.

Ознайомтеся з інтерфейсом

Файл Нефункціональний пункт меню, рідко використовується користувачем для виконання будь-яких виробничих завдань, проте з його допомогою можна відкривати зовнішні звіти та обробки, а також зберігати копії документів і сформованих звітів в 1С на комп'ютер у форматах doc, xls, pdf для відправки по електронній пошті або подальшого редагування.
Операції З цього меню можна відкрити практично будь-який об'єкт конфігурації. На практиці користувачі часто користуються цим меню, т. до. воно досить широко. Набагато зручніше і швидше вибрати документ або звіт, з яким ви хочете працювати з меню Документи або Звіти. Найчастіше з меню Операції працюють адміністратори програми або просунуті користувачі для виклику часто використовуваних функцій програми.
Довідники Якщо ви хочете дізнатися, що з себе представляє компанія зайдіть в меню довідники та отримайте що називається довідку. В довідниках ведеться вся інформація з якою працює компанія: клієнти, підрозділів, номенклатура, організації, контакти і ін. Інформація занесена в довідник дозволяє багаторазово використовувати один раз внесену інформацію у безлічі документів і звітів.
Документи В цьому пункті меню ведеться вся вхідна, вихідна, внутрішня документація компанії. Підпункти меню мають логічно зрозумілі назви відповідні викликаються функцій: прихід, витрата, грошові кошти, ціноутворення.
Звіти Скориставшись функціями цього меню користувачі зможуть швидко отримати зведену інформацію про діяльність компанії. Можливості формування звітів в 1С дуже широкі і багатофункціональні. Тема звітів 1С взагалі настільки широка, що заслуговує окремої теми. У цій статті ми зачіпаємо тему звітів коротко. Зазначимо , що звіти так само як і меню Документи групуються за логічною приналежності до того чи іншого виду операції, а за назвами підпунктів меню дублюють назви підпунктів меню Документи. Це і зрозуміло, так як звіти формуються на підставі первинних даних, тому засоби вилучення сгруппированых даних з програми мають назви (логічну прив'язку) до документів, з яких власне ці дані і розширена. Чесно кажучи, так навіть і краще, тому що користувачеві легше розібратися. Наприклад, якщо вам необхідний звіт по продажах, потрібно зайти в підменю Продажу, якщо потрібна інформація про складські залишки, потрібно зайти в меню Склад і вибрати звіт Відомість по товарах і т. д. Витратите 5-10 хвилин на ознайомлення з меню Звіти, цього буде достатньо для запам'ятовування загальних відомостей.
Сервіс Специфічний пункт меню, зібрав у собі нетипові функції, в основному призначені не для роботи з даними, а для виконання регламентних операцій з базою даних, перегляду активних користувачів, дані про програму, журналу реєстрації дій користувачів і т. д. В основному цим меню користуються адміністратори програми або фахівці відповідальні за виконання регламентних операцій і процедур.
Сподіваємося, це коротке описове виклад архітектури програми 1С допоможе Вам на початкових етапах роботи з програмою швидше пройти ознайомлення і приступити до виконання виробничих завдань.

З пунктами меню, інтерфейс більш менш ознайомилися, а що далі? Як, власне, почати працювати в 1С? Уявімо себе на місці користувача, який вчора вів облік в записній книжці або Excel, а сьогодні повинен почати облік в 1С.
З нашої практики зустрічаються три типи початківців користувачів програми 1С:
1. До 1С вели облік в блокноті, поняття не мають що таке 1С і взагалі програма для обліку. З автоматизацією справу мають перший раз.
2. До 1С мали досвід ведення обліку у спеціальній програмі, але це була не 1С. В силу якихось міркувань вирішили перейти на 1С.
3. До 1С працювали в 1С але більш ранньої версії. Або працювали в 1С так давно встигли порядком призабути як працювати в 1С або перерву спілкування з програмою був настільки великий 1С що за цей час випустила стільки оновлень платформ, що навички користувача застаріли і те що знали, вміли раніше взагалі не схоже на те що є зараз.
На даний момент практично всі рішення 1С впроваджуються на платформі 8.2 і поки трохи рідше на 8.3. Кому Легше почати працювати? Користувач з досвідом попередніх версій 1С-ки або нульовими знаннями - відповідь неоднозначний. З одного боку ми всі знаємо, що важче переучувати, з іншого боку досвід роботи з попередніми версіями 1С може значно полегшити робочий старт.
Подальша інструкція на прикладі конфігурації "Управління торгівлею" в примітивному вигляді характеризує послідовність дій при запуску програми і прямо відповідає на питання "Як працювати в 1С".
1. Заповніть довідники. На даному етапі в програму вносяться так звані всі статичні дані. Дані, які рідко змінюються. Назва організації, назви продукції, місця зберігання, постійні покупці, постачальники і т. д. При внесенні довідників постарайтеся дотримуватися стандартів і якоїсь логічної послідовності. Наприклад, для довідника "Номенклатура" продумайте структуру папок, категорій і т. д. Прийдіть до спільної думки з керівництвом про те, як буде виглядати повна назва продукції, які обов'язкові параметри повинно містити назву, щоб однозначно ідентифікувати продукцію. Наприклад, дві назви:
- комп'ютерна миша USB
- миша ком. Logitech МF-096 оптіч. черн. USB
З першого назви зрозуміло, що мова йде про комп'ютерну мишку. З другого ясна модель і колір. Друге більш інформативно. Точна ідентифікація продукції дозволить в майбутньому уникнути пересортиці на складі і проблем з урахуванням. Потрібно також пам'ятати, що не слід заголовок вписувати всі характеристики продукції, тому що це призведе до надлишку інформації. Краще керуйтеся правилом "Необхідне-достатня".
Постарайтеся максимально заповнити при першому запуску програми за допомогою стартового помічника початкові дані. Якщо щось забудете, не переживайте, при внесенні документів програма все-одно підкаже які обов'язкові поля не заповнені.
2. Внесіть залишки. Після того як "кістяк" програми з заповненими довідниками готовий, можна приступати до внесення початкових залишків. До початковим залишкам відносяться залишки по товарах, залишки грошових коштів в касі, на розрахункових рахунках і взаєморозрахунки з клієнтами. Зазвичай товарні залишки вносять документом "Оприбуткування товарів", гроші в касу "Прибутковим касовим ордером", взаєморозрахунки документом "Коригування боргу". Виняток, якщо вам потрібна деталізація по грошах або товарах, то залишки вносяться окремо по кожному постачальнику або особі. Не деталізуючи де в гілках меню 1С знайти усі ці документи скажемо одне - всі їх можна знайти через меню Операції - Документи.
3. Перевірка. Під час внесення інформації в систему ніхто не застрахований від помилок, тому потрібно обов'язково перевірити те, що ви внесли в програму. Краще всього для цієї операції підійдуть вбудовані інструменти аналітики 1С - звіти. Сформуйте звіти по товарах з угрупованням за номенклатурою або по складах, звірте інформацію з вихідними даними або з звітом в Excel. Як користуватися інструментами звітів можна дізнатися тут. Але прочитання всіх у світі теоретичних матеріалів за звітами 1С не дасть вам безцінного практичного досвіду який ви заробите самі, намагаючись поступово освоїти інструменти 1С з допомогою проб і помилок. Головне нічого не бояться! Так, не забувайте перед усіма вашими глобальними діями з даними в 1С робити копію бази даних. Як робити копію 1С.
Мабуть, після цих трьох пунктів ви і ваша програма готові до роботи.
З іншою інформацією про ведення обліку, інтерфейсі програми, документообіг, пунктах меню читайте у нашій рубриці присвяченій програмі 1С - FAQ 1C.

Наші проекти | Купити 1С | Послуги з 1С | Програмування | Оренда сервера | FAQ 1C

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2022 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ