Якщо ви ведете облік у 1С, то рано чи пізно у вас з'явиться необхідність аналізу господарської діяльності. В 1С аналітика і статистика реалізована за допомогою звітів . Звіти розділені на блоки згідно логічної приналежності до інформації , яку необхідно отримати. Залежно від конфігурації набори звітів в програмі змінюються, але суть роботи з інструментом звітів в 1С скрізь однакова. Незалежно від конфігурації всі звіти в 1С Підприємство 8.2 розділені на категорії:
- Аналітика ТМЦ (залишки, запаси, рух)
- Аналітика продажів (валовий прибуток, продажу)
- Бухгалтерія та фінанси (зобов'язання ПДВ, обороти грошових коштів, бюджет)
- Виробничо -оперативні (передача, переробка)
Зрозуміло, перш ніж ви почнете користуватися звітами у вас в базі даних повинна накопичитися документальна історія. Інакше програмі просто нічого буде аналізувати. Чим більше у вас історії і чим більше інформації за період зібрано в програмі, тим більше точна і цінна буде інформація . Тим точніше буде прогноз , чим більшою кількістю даних ви володієте. Приміром, щоб порівняти продажу по роках, як мінімум повинен бути присутнім базисний (початковий) період з яким будуть зіставлятися інші періоди.
  Але наявність бази даних та історії ще не повний набір засобів для отримання інформації. Для того щоб формувати звіти в 1С 8.2 користувач повинен володіти деякими навичками та вміннями, за допомогою яких зможе витягти необхідну інформацію і представити її в зручному для перегляду вигляді. Чим легше до сприйняття інформація, тим зрозуміліше і легше її аналізувати . Для цього користувач повинен знати, що означають і як використовуються основні засоби налаштування звіту в 1С 8.2. Нижче, на підставі формування типового звіту « Продажі» в 1С ми опишемо і покажемо, з чого складається звіт, зупинимося на найбільш незрозумілих моментах.
Типовий звіт 1С складається з поля надає результат формування звіту та поля настройки. Налаштування буває швидка (та що видна користувачеві в шапці звіту) і детальна (розгорнута настройка викликається по натисненню кнопки "Налаштування" ). Для формування простих звітів досить швидких налаштувань, а для формування складних, багаторівневих з фільтрами звітів необхідно скористатися розширеної налаштуванням.
Налаштування майже всіх звітів в 1С зводиться до роботи з такими елементами:

Основна вкладка звіту

Містить налаштування: дата, одиниці виміру, показники, включення параметрів властивостей і категорій, загальних підсумків, а також додаткових полів. У програмі є така особливість - щоб скористатися відборами або угрупованнями за властивостями та категоріями на вкладках «угрупування» і «відбори» необхідно на основній вкладці включити прапор (галочку) «використовувати властивості і категорії». Властивості і категорії дають додаткову аналітику, але деякі користувачі не знають , що можливість використання розширених відборів за властивостями включається саме на вкладі «Загальні», тому стикаються з труднощами при налаштуванні звіту. Інші налаштування вкладки «Загальні » прості і інтуїтивно зрозумілі.


Групування данних звіту

Інструмент дозволяє користувачеві миттєво переглядати дані в розгорнутому і згорнутому вигляді , перетворює дані в зручний для перегляду вигляд. Для того щоб краще зрозуміти як працює цей інструмент краще кілька разів сформувати звіт в 1С з різними угрупованнями і подивитися що вийде. Але якщо все-таки описати що представляє з себе інструмент угруповання , то можна сказати так - установка головним ознаки , згідно з яким у нього будуть потрапляти всі елементи , які містять даний ознака . Щоб було більш зрозуміло , наведемо приклад угруповань військових звань . Є головний у військовій частині - полковник . Полковнику підпорядковані майори , капітани , лейтенанти і солдати . Отже , якщо ми у звіті встановимо угруповання за полковнику , то внизу виявляться підлеглі полковнику звання , тобто всі перераховані вище військові звання крім полковника . Якщо вкажемо угруповання за лейтенанту , то внизу ( підлеглими ) опиняться лише солдати . До лейтенанту не потраплять в угрупування полковники , капітани і майори , тому що йому не підпорядковані . Угрупування в звіті можна згортати ( плюсик ліворуч) , або правою кнопкою миші по лівому крайньому полю навпроти табличній частині звіту - команда «угруповання » , а також можна ставити кілька угруповань поспіль , формуючи , таким чином , багаторівневий звіт . Угруповання можуть бути як вниз , так і убік. Як математична таблиця координат з осями х ; у. Так у звіті з продажу вісь Х може бути товар а вісь У може бути клієнт.


Відбори та фільтри звіту

Інструмент говорить сам за себе. Але ми повернемося до наведеного в угрупованнях  прикладу з військовими званнями , щоб пояснити що таке відбори в 1С . Наприклад , для того щоб сформувати звіт тільки по капітанам , потрібно вказати у відборі « Посада - одно - капітан » і вам у звіт потраплять тільки капітани . Та , найголовніше у відборах - це вказати , що ми хочемо відбирати ( капітанів або майорів або і тих і інших ) . Коли ми вибираємо небудь одне , то ми вказуємо значення «дорівнює» , якщо ми хочемо вказати чогось для відбору більше одного, то потрібно ставити « в групі зі списку ». Відбір в групі зі списку означає що ми хочемо множинний відбір ( капітани , чоботи , танки , скріпки ..) . Будьте уважні з відборами , тому що один відбір може виключати інший. Скажімо , ви захотіли відібрати у звіті тільки полковників і тільки у віці 30 років. Відповідно в вашому штаті таких молодих людей на таких високих військових посадах немає , тому програма сформує порожній звіт . Користувач повинен орієнтуватися в даних , які аналізує , щоб не помилитись в разі неправильної налаштування. Будь відбір можна тимчасово відключити прибравши галочку використання.


Додаткові поля 

 Додаткові поля потрібні для представлення більш великої описової інформації аналізованого об'єкта. Наприклад , звіт з додатковими полями може мати вигляд: капітан ; 30 років ; зв'язківець ; рота 7 ; . Для того , щоб при формуванні звіту була можливість використовувати додаткові поля , необхідно на вкладці загальні в 1С 8.2 включити галочку , що ми хочемо використовувати додаткові поля. Така бюрократична дротик у звіті з підтвердженням наміру використовувати додаткові поля пов'язана з тим , щоб користувач міг відключати їх висновок до звіту у разі їх непотрібності . Початківці працювати зі звітами користувачі часто не знають того що функція додаткових полів включається на вкладці " Загальні " і при формуванні звіту приходять в замішання коли не виходить отримати результат формування звіту того , який би хотілося.


Сортування данних звіту

 Сортувати данні в звіті можна по по всіх колонках , які виведені до звіту. Найпоширеніші методи сортування : по алфавіту , по найменуванню , за зростанням , за спаданням . Дуже простий і зрозумілий інструмент . Детально на ньому зупинятися не будемо. Спробуйте самостійно сформувати звіти з різними угрупованнями , все має вийде без утруднень.


Збереження налаштувань звіту

Розробники компанії 1С подумали про користувачів, яким доводиться часто працювати зі звітами. Щоб не витрачати час на налаштування звіту та щоразу , коли до нього звертаєтеся, достатньо зберегти налаштування звіту і викликати її при потребі. Зробити це можна через піктограму збереження налаштувань. Збережених налаштувань може бать довільну кількість. Щоб відновити настройку, використовуйте кнопку розташовану поруч. В 1С 8.2 також з'явилася приємна можливість скористатися налаштуваннями іншого користувача . Наприклад, якщо менеджер із закупівель налаштував і зберіг звіт , то комірник зможе скористатися його налаштуванням, не витрачаючи час на складі в тонкощі налаштування звітів в програмі.


 Крім стандартних ( вбудованих ) звітів в 1С існує можливість використовувати зовнішні звіти , що не зберігаються в конфігурації програми . Такі звіти пишуться фахівцями 1С на замовлення компаній , яким не вистачає вбудованого арсеналу звітів для управлінської аналітики. Перевага зовнішніх звітів в тому , що їх можна змінювати і переробляти без втручання в саму програму , тобто без змін і оновлень конфігурації. Така гнучкість дає можливість компаніям швидко реагувати на потреби зміни аналітики даних , використовувати нові звіти без глибоких змін структури програми .

Порада. Користувачі, які тільки знайомляться з програмою 1С, або ті хто працює з нею давно але тільки зараз почав користуватися звітами - не бійтеся експериментувати з функціями , відборами і угрупованнями. До тих пір, поки ви 10-15 разів сформуєте звіт неправильно , ви не навчитеся формувати правильно. Звіт - це всього лише перегляд даних. Змінити інформацію або як то нашкодити програмі за допомогою формування різних налаштувань користувач не зможе. Не бійтеся, експериментуйте, вчіться, отримуйте необхідні дані і зберігайте успішні налаштування !

Наші проекти | Купити 1С | Послуги з 1С | Програмування | Оренда сервера | FAQ 1C

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2022 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ