Витратьте 7 хвилин на корисну інформацію, яка в перспективі може зберегти ваші кошти і підготувати вас до правильного контакту з онлайн-шахраями, кіберзлочинцями і геніями соціального інжинірингу.

МИ ВСІ В ОНЛАЙН

Онлайн сервіси, електронні гроші, додатки для смартфонів, висока швидкість транзакцій, можливість купувати і продавати в будь-якому місці і в будь-який час - все це робить наше життя зручніше, швидше, сервісні, а й одночасно створює гарна підмога для організації кіберзлочинності.
На жаль, ви не знайдете в інтернеті рекомендацій і правил, яких потрібно дотримуватися, щоб не стати жертвою шахраїв з кількох причин

По-перше, методи "роботи" шахраїв змінюються відповідно часу і технологій, тому скласти інструкцію "на століття" просто неможливо.

По-друге, компанії (мобільні оператори, оператори онлайн платежів, розробники додатків), які є авторами продуктів і одночасно учасниками процесу, в разі, навіть якщо в їх продукті є "лазівки для шахраїв" ніколи не будуть публічно розписуватися у власній некомпетентності, тим самим визнаючи власні помилки, щоб не зіпсувати свою репутацію, не втратити клієнтів і не поступитися ринок конкурентам. Репутаційні ризики для великих публічних компаній рівні втрати грошей.

НАША РЕАЛЬНІСТЬ

Розробники не визнають своїх помилок, інструкцій немає, а є лише ваша особиста повна відповідальність за ті дії, які ви робите зі своєю банківською карткою, мобільним рахунком, гаманцем.

ПАРА ПРОСТИХ ПРИКЛАДІВ ОНЛАЙН ШАХРАЙСТВА

"Покажіть квитанцію про оплату, і я до вас відразу підійду і поверну втрачену цінність, а то я боюся, що ви мене кініте ..."

Ви даєте оголошення в інтернеті. Не важливо яка суть оголошення (продаж, покупка, втрата документів). Вам дзвонять і кажуть, що знайшли вашу річ (документи) і пропонують віддати за винагороду. Під приводом знизити ризики неотримання винагороди шахрай просить вас поповнити його мобільний рахунок в якому-небудь громадському місці (у терміналі супермаркету), а квитанцію показати йому (або його сестрі, молодшому братові ...), на виході з супермаркету, де вас нібито чекають з вашими знайдених документів.

"Поповніть свій мобільний номер, і підтвердіть транзакцію"

В інтернеті знаходять ваш мобільний номер, під яким ви щось продаєте, наприклад, на дошках онлайн оголошень. Під приводом проведення платежу від юридичної особи або іншим вигаданим але типу "діловим приводом" просять поповнити власний (ваш) баланс мобільного номера. Для проведення транзакції просять повідомити код перевірки. Як тільки ви поповнюєте номер гроші з балансу зникають.
Можна навести безліч прикладів красивого "розлучення" жертви, але в цілому все шахрайські схеми зводяться до єдиного змістом. Саме сенс важливо розуміти, так як розуміючи сенс ви швидко викриєте будь-яку шахрайську схему.

ЩО ПОТРІБНО ШАХРАЮ

- потрібно взяти гроші з "клієнта" раніше ніж він побачить товар (послугу)
- потрібно забрати товар раніше, ніж "клієнт" побачить гроші
- гроші потрібно взяти анонімно. Наприклад, можна попросити поповнити Передплатний номер мобільного телефону
- потрібно якось привести "клієнта" до терміналу самообслуговування, там де жертва може зробити фінансову операцію. Власне біля терміналу, нібито, і станеться зустріч. Причому шахраї пропонують зустріч біля терміналу в багатолюдному місці, для усипляння пильності

ЗАХИСТ ВІД КІБЕРШАХРАЇВ

Анонімні транзакції з фінансами + публічні дані в інтернеті відкрили нову нішу для шахраїв. Нижче прості правила, які допоможуть вам розпізнати і уникнути фінансових втрат:
1. Зустрічні питання. У справжніх шахраїв про вас дуже обмежена інформація: номер телефону, ім'я. Тому, не соромтеся задавати зустрічні питання. За відповідями на них ви зрозумієте хто саме вам телефонує. Наприклад: "Кому ви телефонуєте?", "Назвіть мої П.І.Б.", "Опишіть річ, яка у вас в руках, яку ви знайшли".

2. Не публікуйте ніде в інтернеті номер телефону, до якого прив'язана банківська карта. Краще купіть сім-карту спеціально тільки для комунікації в інтернеті і не реєструйте під цим телефонним номером ніяких додатків, банківських карт і т.д. Якщо хтось колись подзвонить за цим номером і випаде консультантом банку, ви відразу зрозумієте з ким говорите.

3. Туроператори та ми рекомендуємо не брати з собою на відпочинок карти з функцій "PayPass" або функцією "доклав-заплатив". Цією функцією зняття грошей по повітрю вже користуються умільці за кордоном, знімаючи гроші в транспорті за допомогою спеціального обладнання з рядом стоять людиною. Підтвердження транзакції, якщо ви помітили, при здійсненні платежу не потрібно.

4. Встановіть ліміти на розрахунки в інтернеті через банківську карту, телефонний номер та інші засоби, де є грошовий баланс. Не зберігайте великі суми на банківських картах, гаманцях, балансі номера телефону. Повірте, витягнути гроші у вас з гаманця (сумки) складніше для злочинця. Адже ви знаєте, що в сумці гроші тому охороняєте її і морально готові до того що на сумку може бути скоєно замах.

5. Пам'ятайте, що зараз ваш смартфон, це не просто телефон - це ще і гаманець. Ми впевнені, що у вас на смартфоні встановлені пару додатків, за допомогою яких ви розпоряджаєтеся коштами банківської карти або телефонного номера. Чи не зберігайте паролі для входу в додатки, а краще блокуйте екран телефону в разі якщо на рахунках ваших додатків збираються значні суми грошей.

6. Перейдіть з передплатної на контрактний номер. До контрактного номеру важче підключити будь-які додаткові послуги, додатки, провести заміну (викрадення) сім-карти і т.д.

7. Будьте підозрілі, пильні при контакті з незнайомими людьми через телефонний зв'язок, інтернет. Не попадайтеся на виверти типу "ви не розумієте як це працює", "вам важко пояснити", "так вже давно все працюють". Не бійтеся здатися некомпетентними. Якщо то що вам пропонують дуже проста річ, вам її пояснять, якщо немає вішайте трубку.

8. Вішайте трубку, роз'єднує якщо хоч щось викликало у вас найменші підозри. Не бійтеся, ви нікого не скривдите. Це ваше право слухати чи не слухати.

9. Нікому ніколи не повідомляйте ніяких даних, особливо конфіденційних особливо людям по телефону, поштою, в анкеті. і т.д. Вираз "слово обценьками не витягнеш" дуже підходить до типу поведінки ПРАВИЛЬНЕ в сучасному суспільстві.

10. Підвищуйте свій рівень інформованості. Читайте відгуки про компанії, додатках, нових видах шахрайства. Не бійтеся розповісти де-небудь на форумі про своє конкретному випадку. Вчіться самі і інформуйте інших людей про те як правильно комунікувати і протистояти шахраям, які використовують соціальний інжиніринг в злочинних цілях.

Пам'ятайте, що шахраї завжди знають більше ніж жертва. Ми вже живемо в такий час, де слово "зручно, швидко, мобільно" межує зі словом "онлайн-шахраї". Будьте пильні і не піддавайтеся на провокації.

Звертайтеся до нас за консультаціями по темі інформаційної безпеки. Ми підготуємо вас або ваших співробітників до роботи в умовах кібернетичних загроз та інших негативних явищ в області фінансів та інформаційних технологій.

Наші проекти | Купити 1С | Послуги з 1С | Програмування | Оренда сервера | FAQ 1C

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2022 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ