Поки ви не вірите в онлайн-освіта, весь світ стрімко поглинає знання без відриву від роботи. Популярності додають доступність, зручність та дешевизна. Хто підсідає на «онлайн-голку»? Навіщо це вам? Інтерв'ю з Максимом Поташевым і Нейлом Брэдманом.

В ньому потребують. Воно доступне, гнучке, що дозволяє вчитися 24 години на добу практично з будь-якого місця. У ньому зацікавлені роботодавці, його впроваджують вузів і бізнес-школи, його освоюють люди всіх віків і поколінь. Онлайн-освіта - це вже не данина моді, а явище, яке змінює навколишній світ і за важливістю прирівнюється до винаходу друкарського верстата. Про зростаючу роль онлайн-освіти Кореспондент поспілкувався з Максимом Поташевым і Нейлом Брэдманом, які викладають освітньої онлайн майданчику Besmart.

Максим Поташов - магістр інтелектуальної телегри «Що? Де? Коли?», три рази отримував головний приз «Кришталева сова», є членом правління і віце-президентом Міжнародної асоціації клубів «Що? Де? Коли?», президентом Федерації спортивного бриджу Росії». За професією - фінансовий аналітик і математик, керуючий партнер R&P consulting, експерт у сфері маркетингу, клієнтського сервісу, роздрібних продажів, управління проектами, організації бізнес-процесів.

Доктор Нейл Брэдман - дослідник-генетик, голова Центру генетичної антропології в University College London, голова компанії Henry Stewart Talks - компанії з більш ніж 45-річним досвідом у сфері розробки та розвитку прогресивних видів вищої, післядипломної та безперервної фахової освіти, член Інституту сертифікованих бухгалтерів і аудиторів Англії і Уельсу (FCA).

Кореспондент: Чому зростає сектор онлайн-освіти? Що це - модна іграшка, яка доповнює звичайне освіту, або початок системних змін в індустрії?

Максим Поташов: По-перше, інтернет дозволяє значно розширити цільову аудиторію. Жителі російських міст-мільйонників розпещені хорошими лекторами, які туди регулярно приїжджають, у багатьох інших росіян бажання вчитися нітрохи не менше, а можливостей для цього не так багато. Є також люди з обмеженими можливостями, мами в декретній відпустці і т.д. Онлайн-формат частково вирішує ці проблеми. По-друге, ця форма надзвичайно зручна. Ви можете вчитися, не встаючи з крісла, не виходячи з дому - що може бути привабливіше? Людина взагалі дуже лінива істота. По-третє, як правило, онлайнові курси для слухачів значно дешевше. Це, звичайно, теж дуже важливий фактор. Деяке падіння якості навчання, а воно неминуче при онлайн-форматі, компенсується доступністю, зручністю і дешевизною. Так що цей напрямок в освіті вже займає істотну частку ринку і неминуче буде розвиватися.

Кореспондент: чи Спостерігаєте ви зростання попиту на онлайн-курси серед роботодавців?

М.П.: підвищенням кваліфікації співробітників всерйоз стурбовані, в основному, великі компанії. Саме вони створюють власні корпоративні університети, вони можуть дозволити собі запрошувати сильних лекторів і тренерів для роботи з живою аудиторією, часто самі мають у штаті хороших тренерів. Однак і до них поступово приходить розуміння того факту, що онлайн-формат дозволяє серйозно скоротити бюджет на освітні програми (особливо це стосується компаній, які мають філії в різних регіонах Росії) і розширити спектр програм. Часто драйвером в цьому процесі виступає не HR, а керівництво IT-підрозділів.

Кореспондент: чи Відбувається «дорослішання» аудиторії онлайн-освіти? Як змінюється співвідношення «вік слухача - рівень попиту»?

Н.Б.: Молодь завжди сприймає новинки легше і швидше, ніж їхні старші колеги, але в сфері онлайн-освіти ми спостерігаємо тенденцію, в якій молоді колеги чудово передають їх швидко нажитий досвід старших. Факт залишається фактом - в сучасному світі ви або приймете нові технології, або дуже скоро виявите загрозу залишитися без роботи. Будь-який вид «вивчення» і «просвіти» вимагає великих зусиль і прихильності. Кожна людина, який пробував вчитися грати на музичному інструменті, знає це. Те ж саме і в процесі розвитку ділових навичок. Я став дипломованим бухгалтером, навчаючись за допомогою листування - сама близька концепція до сучасних онлайн можливостям. З розвитком технологій я, будучи головою компанії, яким за 70, перейшов на онлайн-освіта і сьогодні просвещаюсь таким чином три-чотири години щодня. Самомотивированное «вивчення» і «просвіта» є одним з ключів довгої і успішної кар'єри.

М.П.: Це дуже залежить від тематики, так, аудиторія різних онлайнових бізнес-тренінгів мало відрізняється від аудиторії аналогічних офлайнових програм. Тобто це люди, що професійно займаються маркетингом, продажами, підбором персоналу і т.д. і прагнуть отримати нові знання у близькій їм області. Їм в середньому від 25 до 40 років, освіта вища, чоловіки становлять 55-60%, люблять вчитися і використовують для цього будь-яку можливість. Різні психологічні тренінги по саморозвитку в онлайні теж збирають приблизно ту ж аудиторію, що і в офлайні - в основному жінки (до 80%), освіта - від середньої до вищої, вік - від 25 років до пенсійного. А ось що стосується набирають все більшу популярність навикових тренінгів - там аудиторія відрізняється дуже сильно. Я маю на увазі тренінги, в рамках яких люди діляться якимись простими, але вміннями - як правильно приготувати підгодівлю для риби перед риболовлею, як своїми силами полагодити впав у воду телефон і т.п. В англомовному інтернеті це дуже популярний напрям, в рунеті воно тільки зароджується, але явно має велике майбутнє.

Кореспондент: чи Є серед ваших знайомих викладачів ті, хто досі уникає діалогу зі слухачем? Який ваш досвід?

М.П.: Для мене онлайн-курси - не самий зручний формат. Я люблю особистий контакт з аудиторією, можливість дивитись в очі слухачам, уловлювати їх настрій, оперативно реагувати на моменти, коли вони щось не зрозуміли або їм стало нудно. Тим не менш, на онлайн-освіта з об'єктивних причин запит настільки великий, що кожен, хто активно займається викладацькою діяльністю, повинен бути готовий відгукнутися. При цьому варіанти мого взаємодії з публікою залежать від платформи, що, в свою чергу, визначається організаторами онлайн-трансляції. Найчастіше онлайн-семінари проходять у форматі лекції з можливістю демонстрації слайдів, а у слухачів є можливість задавати питання лектору в чаті і отримувати на них досить оперативні відповіді. Інший варіант - відео-лекція без зворотного зв'язку, яку всі зацікавлені можуть завантажити і подивитися, коли їм зручно. Після цього у них є можливість задати запитання лектору у форумі або блозі.

Кореспондент: Як не нарватися на продукт другого сорту при виборі онлайн-курсу?

М.П.: Ризик, звичайно, великий. У мене немає готового рецепту. Зрозуміло, що має сенс орієнтуватися на популярність викладача, хоча, звичайно, гучне ім'я далеко не завжди є гарантією якості. Майже завжди можна знайти відгуки тих, хто вже слухав цього викладача, хоча повністю довіряти їм теж не можна. Люди різні і, найчастіше, хочуть різного. Варто орієнтуватися також на репутацію майданчики, пропонує даний курс. Деякі з них створюють спеціальні експертні ради, відбирають матеріали і покликані гарантувати певний рівень якості контенту. Але, зрештою, все одно доведеться вибирати методом проб і помилок.

Кореспондент: Як ви ставитеся до набирають популярність MOOC? Чи можна, на ваш погляд, отримати якісну освіту безкоштовно?

Н.Б.: Будь-який економіст знає, що безкоштовних обідів не буває, хтось завжди оплачує. Запитайте себе і в даному випадку - хто оплачує курс і чому, наскільки контент відповідає на ваші вимоги і наскільки якісно?

М.П.: В рамках вузівської освіти можна. Що ж стосується бізнес-освіти, боюся, що ні. Втім, і платне бізнес-освіта далеко не завжди приносить реальну користь. Треба віддавати собі звіт в тому, що будь-який навчальний курс марний, якщо у слухача немає готовності займатися самоосвітою, читати спеціальну літературу, перевіряти на практиці ті прийоми, які йому розповідають. За великим рахунком, будь-яка освітня програма покликана не вкласти знання в голову слухача, а дати стимули і показати напрямки для саморозвитку. У наш час можливості для пошуку інформації величезні. Той, хто дійсно хоче вчитися, пізнавати і освоювати нове, може використовувати для цього різні джерела. В тому числі і МОНС.

Кореспондент: Скільки, на ваш погляд, повинен коштувати якісний онлайн курс?

Н.Б.: Все залежить від курсу. Наприклад, ми надаємо необмежений доступ до більш ніж 800 лекцій нашої електронної бібліотеки з маркетингу та менеджменту всім співробітникам компанії за $9500 в рік і вважаємо, що це відмінна ціна.

М.П.: Зараз середня вартість онлайнової навчальної програми, розрахованої на кілька годин, становить до 1000 руб. Я не можу сказати, чи правильна ця ціна, оскільки ринок ще не сформований, загальної політики ціноутворення немає. Кожен учасник ринку практично визначає ціну на свій смак. Думаю, єдине уявлення про ціноутворення на цьому ринку природним чином складеться через кілька років.

+38(050)13-97-555 Viber

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2021 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ