Пам'ятаєте серіал «Комп'ютерники», він же «IT Crowds»? У комедії свої закони і багато сцени у фільмі були зроблені, щоб глядачам було смішно. Але знаєте, мені здається, що з Кетрін Паркінсон в ролі Джен Барбер вийшов не самий поганий CIO. Принаймні, їй цілком вдавалося вирішувати кілька дуже важливих завдань:

Змушувати своїх співробітників зображати роботу, замість того, щоб цілий день сидіти в інтернеті і грати в свої іграшки.

Входити до кабінету директора без стуку і в будь-який час. Не будемо розглядати любовну лінію у цьому сценарії, але у цієї тітки цілком були можливості для ефективного узгодження будь-яких ІТ-шних питань.

В образ техпідтримки з підвалу вона явно не вписувалася, так що репутацію ІТ у компанії їй все ж вдалося поліпшити. По суті, подібні призначення в реальних ІТ-служби зустрічаються не так вже рідко.

 Колишні ІТ-фахівці серед CIO зустрічаються досить часто. Однак на цій посаді багато представників різних технічних та інших інженерних служб, а також просто менеджерів, яких мінливості кар'єри занесли в ІТ-сферу. Мені іноді здається, що кращими CIO могли б стати співробітники HR, та інші корпоративні психологи. Тільки їх на подібні посади призначають украй рідко. Сертифіковані «гуру» з дипломом MBA зі спеціалізацією в ІТ в явній меншості. Ось тільки який-небудь статистики про те, хто найкраще справляється з обов'язками CIO, просто не існує. Потрібні CIO глибокі знання ІТ? Особисто я в цьому сумніваюся. Необхідний мінімум комп'ютерних навичок - звичайний досвідчений користувач, здатний дати колегам (а головне керівництву) підказку з арсеналу эникейщика - як відкрити документ, де знаходиться та чи інша функцій, як включити веб-камеру і т.п. Все більш складне хороший CIO повинен вміти правильно делегувати. Загальне уявлення про ІТ-господарство CIO повинен мати, але краще всіх розбиратися в технологіях йому зовсім не обов'язково. Втім, якраз загальні знання легко набираються, якщо людина бажає і вміє вчитися. Причому вчитися краще методологій управління ІТ: ITIL, COBIT, MOF і т.п., а не окремим технологіям.

Так якими ж основними навичками повинен володіти сучасний ІТ-директор?

CIO поєднує найрізноманітніші функції. Залежно від характеру бізнесу і поточної ситуації ті чи інші навички виявляються важливіше інших. І дуже рідко від CIO потрібні саме технічні навички. Вміння вести переговори та інші soft skills в більшості ситуацій набагато важливіше. Звичайно, на різних етапах розвитку компанії потрібні різні CIO. Технологічний свербіж у деяких ІТ-шників - перманентне властивість. У момент масштабного розгортання ERP-систем це чудова властивість. Однак у «спокійні» періоди, коли необхідно всього лише забезпечувати експлуатацію систем - ця властивість зайва. Може бути, тому в деяких компаніях одні глобальні ІТ-проекти змінюються іншими, і спокійних періодів немає зовсім. Безумовно сучасні ІТ дають можливість постійно щось впроваджувати, покращувати і оптимізувати. От тільки з кожним проектом віддача все менше. Стара ERP борозни не зіпсує.
CIO повинен володіти «гібридними» знаннями. Іноді CIO повинен пояснювати іншим ІТ-шникам, чого хоче бізнес. Для цього він повинен «перевести» бачення бізнесу на мову технічних вимог, а потреби різних бізнес-підрозділів - на мову інвестицій в ІТ, які забезпечать реалізацію стратегії розвитку. Сьогоднішній діловий світ неможливо уявити без ІТ, тому CIO повинен розуміти, як використовувати технології для підвищення доходів компанії. Певною мірою потрібно візіонер, здатний передбачити правильний шлях розвитку технологій.
CIO повинен управляти процесами. Завдання ІТ-директора просувати корпоративну модель управління, ефективну з точки зору бізнесу. З цим однаково добре може впоратися і колишній ІТ-спеціаліст і менеджер. Для того, щоб автоматизувати і управляти бізнес-процесом, його необхідно виділити, описати, формалізувати, розбити на етапи і т.п., а потім зібрати те, що вийшло на живих людях. Тут явно особисті якості здобувають першорядне значення. Ні один процес, і жодна політика в компанії не будуть працювати, якщо у CIO не буде достатньо особистого впливу, щоб переконати всіх, що це єдино правильний і єдино можливий спосіб роботи.
Поліглот, що говорить на декількох мовах. ІТ-директор необхідно чітке розуміння бізнес-цілей і фінансової стратегії компанії, щоб «перекласти» їх в ІТ-стратегію. Багато ІТ-директора, володіють широким баченням, вже взяли на себе вирішення ключових проблем, з якими сьогодні стикаються компанії. Успішний CIO повинен розбиратися в продажах і маркетингу, щоб «продати» свої ідеї керівництву компанії. Він також повинен розуміти мову бухгалтерів і фінансистів. І, звичайно, він повинен бути підкований в технічному плані. І ще придатися підприємницька жилка, щоб управляти ІТ-відділом як бізнесом.
CIO повинен створювати цінність для бізнесу. Звичайний ІТ-директор керує ІТ-активами (ЗА, обладнання тощо) і забезпечує стабільну роботу ІТ-систем. Заповзятливий ІТ-директор спільно з керівниками бізнес-підрозділів управляє інвестиціями в ІТ для підвищення продуктивності та впровадження інновацій. Самі по собі технології доходу не приносять. Вся справа в тому, як за допомогою інноваційних технологій реорганізується діяльність співробітників і усуваються вузькі місця в бізнес-процесах. До сучасного CIO пред'являється вимога бути універсальним фахівцем відразу в декількох областях: на 25% ІТ-спеціалістом (самої широкої спеціалізації), на 20% менеджером і на 30% психологом, коучем і hr-ом, на 15% бізнес-консультантом, на 5% завгоспом і на 5% всім іншим. Останні 5% зазвичай найважливіші.

Наші проекти | Купити 1С | Послуги з 1С | Програмування | Оренда сервера | FAQ 1C

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2022 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ