З часів розвитку активної підприємницької діяльності на теренах колишнього СРСР між підприємствами склалися взаємовигідна схеми співпраці, що отримала назву ВІДКАТ. Особливо плідна схема відкатного співробітництва склалася серед підприємств державної і приватної власності, коли одна сторона відносин - приватна особа, а друга представник державного підприємства. Відкати вигідні обом сторонам, але ініціює їх в основному та сторона, яка що-небудь купує. У переважній кількості ініціатори відкатів - представники державних компаній. У чому сенс схеми відкатів? Справа в тому, що всі державні підприємства знаходяться на повному державному забезпеченні, тобто всі фінансові витрати на існування підприємства покриває держава з державної скарбниці. Оскільки бюджет державної компанії - це гроші, які не заробляються, а які надходять на рахунок державної компанії з казни, то справа освоєння казенних грошей - мало не запропонована обов'язок кожного державного чиновника. Тут панує старий принцип "Все колгоспне - все моє". Як правило, учасники відкатних схем постачальники і покупці - люди, що відповідають за закупівлю, постачання... Особливо яскраво відкатна схема виявляється, якщо постачальник - особа, одноосібно приймає рішення по закупівлях матеріальних засобів.


Схема відкату в торгівлі, закупівлі


Саме значення слова "відкат" означає повернення чого-небудь на колишнє місце. Оскільки мова йде про гроші, то назад повертаються гроші. Відкати можуть бути кількісні, якісні, грошові і т.д. Одна з найпоширеніших схем відкату наступна.

1. Виписується рахунок на оплату з товаром (послугою) за завищеною ціною.
2. Рахунок оплачується.
3. Після оплати ціна в рахунку зменшується.
4. Товар (послуга) відпускається за зменшеною ціною.
5. Зависає різниця грошей спочатку між оплаченим рахунком і вартістю реально відвантаженої продукцією.
6. Заключний етап - освоєння грошей. Кілька варіантів. Частина коштів повертається покупцю (готівкою), частина грошей залишається виконавцю замовлення (підряду).

Таким чином, якщо розглядати державну компанію, частину бюджетних грошей з державного бюджету розподіляється (розкрадається) посадовими особами. Але, чи варто всьому цьому радіти? По суті, що таке бюджетні гроші - це гроші платників податків країни. Це наші з вами гроші. Всі платять податки, а значить, у відкатних схемах освоюються наші з вами гроші. Тобто ми самі з вами добровільно дозволяємо відмивати з державного бюджету свої ж гроші. Перефразувавши, можна сказати, що ми крадемо самі в себе. Вирішуючи питання окремих осіб з відкатами з державного бюджету, ми обкрадаємо самі себе. Справа в тому, що такі схеми вживаються у місцях, пов'язаних з низькою самосознательностью людей і деформованим ментальним складом розуму. На території пострадянських країн - колиска для формування таких відносин між громадянами з деформованою ментальністю. В зарубіжних країнах з більш цивілізованою економікою такі схеми рідкість. У нас - це буденність. Поки що ми, на жаль, до кінця не розуміємо, що обкрадаємо самі себе...

Боротьба з відкатами


Як боротися з відкатами на підприємстві і в державному масштабі? Наша точка зору в цьому питанні наступна. Систему відкатів у країнах пострадянського простору неможливо перемогти за допомогою прийняття законів про боротьбу з корупцією, психологічних тисків, штрафів, звільнень, перевірок КРУ, тендерів тощо Всіма цими способами можна припиняти окремі випадки, але ніяк не перемогти систему в цілому. Закон будуть обходити, штрафи будуть менше ніж відкати, а на місце звільнених прийдуть нові, які будуть не краще, не кажучи вже про те що можна дати хабар перевіряючому з КРУ, щоб він закрив очі на деякі темні моменти - тобто, знову ж дати відкат. Система відпрацьована десятиліттям, продумана і дуже життєздатна. Практично система відкатів перейшла в майже легальну систему роботи. Поняття "відкат" сьогодні означає певну легальну систему бонусів.
Систему відкатів можна побороти за допомогою фінансового контролю держави і засобів сучасних інформаційних технологій. Розповімо, як це можна зробити на прикладі контролю відпускних цін. Оскільки система відкатів найчастіше будується на виписці рахунків за завищеними цінами, необхідно припинити цю схему. Для цього необхідно створити систему реєстрації цін загальнонаціонального масштабу. Як буде практично?

1. Створюється державний дата-центр. Функція дата-центру - прийом і реєстрація відпускних цін постачальника. Це можуть бути реєстрації цін першого числа кожного місяця або по мірі зміни цін у зв'язку з подорожчанням. Як завгодно.

2. Що власне реєструється. У дата-центрі реєструються ціни на перше число місяця обов'язково з назвою ціни і значенням ціни. («Оптова» - «Цегла силікатна» - 50 грн.)
Наприклад, у постачальника є три типи цін по яких здійснюється продаж товарів (послуг). Типи цін називаються: а) оптовий б) партнерський в) роздрібний. Кожному з типів цін відповідає ціна товару.
Цегла силікатна

Ціна а) - 30 грн.
Ціна б) - 50 грн.
Ціна в) - 75 грн.

3. На законодавчому рівні зобов'язати компанії вносити в друкарські форми документів рахунків, видаткових накладних, тип цін, по яким виписувався рахунок, накладна. Таким чином, у випадку перевірки, КРУ може достовірно встановити яка ціна діяла у компанії-постачальника на дату виписки рахунку.


У даний момент контролери, аудитори не можуть встановити ціни, за якими виписують рахунки компанії, і змінюють ціни після цього. Тому і зловживань у цій сфері маса.
Описано один із способів контролю, реалізований на базі технологічного підходу до вирішення питання. Схема описана для контролю закупівель на державному підприємстві, але може бути використана для будь-якої компанії. Інші методи боротьби з відкатами також можна вирішити, але для цього потрібна підтримка держави та його участь. Але тут зворотна сторона медалі. А чи вигідно державі в особі чиновників, які беруть участь у тіньових схемах з відкатами наводити порядок і посилювати контроль??

+38(050)13-97-555 Viber

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2021 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ