Менеджери всіх рівнів постійно в контакті з інформацією розкривають суть роботи з клієнтом: показники продажів, планована і проведену робота з пошуку і розширенню клієнтської бази і т.д. У кого прекрасна пам'ять - тримає інформацію в голові про заплановані дзвінках і відправлених комерційних пропозиціях. Деякі записують всю інформацію в блокнот чи на стікери, Обклеюється деко екран монітора фразами «Скинути рахунок Івану Петровичу», «Не дзвонити компанії« Гермес »і т.д. По суті, інформація не структурована, ведеться і використовується хаотично, але ж це і є 80% всієї роботи менеджера - робота з існуючими та потенційними клієнтами, що прирівнюється до планованого прибутку компанії. З такого неякісного планування своєї діяльності у управлінця ніколи не вийде продуктивна робота і заробіток. Клієнт - головне для будь-якої компанії джерело доходів, а ми говорили тільки що про приклеєному на монітор листку паперу з написом «Терміново рахунок для Івана Петровича», який відклеївся і закотився десь за стіл. Про яку якість продажів після цього можна взагалі говорити?
 Інформаційні технології структурували систему управління інформацією про клієнтів, щоб менеджерам і управлінцям не доводилося витрачати час на пошуки потрібних записів і телефонних номерів, а займатися безпосередньо роботою з клієнтам. Для цього розроблені спеціальні програми для управління взаєминами з клієнтами, які отримали назва CRM (СustomerRelationshipManagement). Що являє собою CRM-система? Уявіть собі, щоденну роботу менеджера з продажу або маркетолога: телефонні дзвінки, листування, запис підсумків переговорів, призначення наступного контакту, аналіз платоспроможності клієнта, продажу, заборгованість т.д. І все це кілька разів на день і з різними клієнтами. Заплутатися і збитися з пантелику легко. Так от CRM-система впорядковує всю цю діяльність, групуючи необхідні дії менеджера з пошуку клієнтів і просуванню продукції в одній інформаційній системі.

Можливості CRM-системи:

1. Ведення бази клієнтів з усіма можливими контактами. Клієнт при цьому може бути один, але містити кілька контактних осіб з різними контактними даними.

2. Інформування клієнтів про акції або зміни в прайс-листах за допомогою sms-розсилки або розсилки електронною поштою. Організацію sms-расслилкі можна організувати, замінивши телефонний номер на назву компанії, а в поштовій розсилці є можливість звернення до клієнта по імені (іменна розсилка).

3. Телефонні дзвінки. За допомогою підключення до послуги телефонії, користувачі можуть здійснювати дзвінки прямо з довідника «Клієнти». Досить зручний сервіс, з ним не потрібно спочатку знаходити цікавий для телефон у блокноті або Excel-записнику, набирати номер на телефоні і робити дзвінок. Також є зумовлені сценарії розмови (питання) які ви задаєте клієнту і з фіксацією відповідей. Надалі, при повторних контактах не потрібно повертатися до вже проробленим питань, а відразу вести розмову в потрібному руслі.

4. Реєстрація скарг. Форма зворотнього зв'язку з клієнтами, організувавши яку можна аналізувати задоволеність клієнтів вашою продукцією або послугами. Зручний сервіс для тих, кому не байдужа думка оточуючих людей про якість вашого сервісу. Отримана інформація дає можливість провести аналіз скарг і пропозицій, надалі врахувати і доопрацювати свої бізнес-процеси, зробити їх більш клієнторієнтірований. Зручний сервіс для фірм, що піклуються про свою репутацію.

5. Формування воронки продажів. Всім відомо, що продажі формуються 100% з клієнтів, яким ми запропонували послугу вперше або які дізналися про нашу продукцію вперше. Перш ніж наш продукт потрапить в руки кінцевого споживача, він проходить стадії: холодних дзвінків, зацікавлених клієнтів та клієнтів, реально скористалися Вашої послугою або товаром. Так от можливість формування воронки продажів саме надає аналітику по групах, показує розриви між поінформованими клієнтами про вашу послугу і реальними продажами.

6. Звіти про продажі. Звична всім управлінцям аналітика про продажі в різних розрізах і угрупованнях.

7. Витрати на рекламу. Реєструється період проведення рекламної компанії, а потім співвідноситься із звітом про продажі за даний період. За допомогою аналізу віддачі від рекламних компаній в ЗМІ, пресі, інтернеті і т.д. Ви орієнтуєтеся, яка рекламна компанія для Вас більш ефективна, яку можна скасувати.

8. Аналіз роботи з клієнтом. Аналітика продажів клієнта в розрізі періодів (місяць, квартал). Дуже зручно, для аналізу взаємовідносин з клієнтом. Наприклад, з цієї аналітики можна витягти інформацію про поведінку клієнта, його продажі зменшилися, він охолов, з ним потрібно провести роботу, з'ясувати причини і т.д. або навпаки все дуже добре, продажі за квартал зросли, обрано правильний вектор взаємовідносин.

 Але саме головне достоїнство CRM-системи в тому, що весь інформація, незалежно від того є менеджер на роботі, який вів клієнта і переговори, зібрана в одній, єдиній системі, доступ до якої мають всі уповноважені співробітники компанії. А це вже гарантія того, що при звільненні, просто відсутності людини, що проводив переговори з клієнтом, угода не загубиться і дійде до свого логічного завершення. Може здаватися, що дана система дещо роздута непотрібної аналітикою по клієнту, але як стверджують самі управлінці, користь від використання CRM набагато більше, ніж час, витрачений на введення детальної інформації в систему. Крім того Ви отримуєте потужний аналітичний інструмент, що зв'язує роботу, проведену з клієнтом і отриманий від цього результат. А якщо говорити про інтеграцію CRM з вашою основною обліковою системою, наприклад «1С Підприємство», то розробники врахували даний момент і зробили можливим таку інтеграцію. Так що Вам не доведеться вести комерцію в різних системах, оновлювати інформацію, перевантажувати дані і т.д., а просто інтегрувавши CRM з основною обліковою системою - отримати більш потужний, якісний аналітичний інструмент для продажу та управління взаємовідносинами з клієнтами.