У наш час відмова від інформаційних технологій у сфері бізнесу, організації будь-что вже просто неможлива. Цивілізований правовой світ активно підтримує авторів інформаційних продуктів, закликає вести боротьбу з нелегальним розповсюдженням і використанням ПЗ. Україна в цьому плані також далеко не відстала країна, а з точки зору підготовки ІТ персоналу одна з передових, тому також активно веде боротьбу з піратством і захистом авторських прав у сфері ІТ. Згідно цих правових норм в Україні в 2010 році створено спеціальний підрозділ, у складі ВБЕЗ, що займається перевіркою ліцензій програмного забезпечення. І дивного в цьому нічого немає. Якщо порівняти програмний продукт з покупкою товарів в супермаркеті, різниці між першим і другим немає. І те й інше товар але перший ми беремо руками зі стелажа в магазині, другий купуємо у виробника програмного продукту або викачуємо безкоштовно в інтернеті. Скачані і встановлені без ліцензій програмні продукти порушують авторське право - що власне і встановлюють правозахисні служби в ході перевірки підприємств України.

Що ж робити, якщо вже так сталося, до вас завітали працівники ВБЕЗ або інший правозахисної структури, а у Вас є правопорушення?1. Перевірте посвідчення та дозвіл на перевірку. Поки будете це робити доручіть комусь терміново виконувати пункт № 2.

2. Викличте юристів, щоб ви могли правильно зорієнтуватися в ситуації, що відбувається і в разі чого задавати зустрічні питання. В іншому випадку, перевіряючі зрозуміють, що ви юридично не захищені і почнуть по-повній «вертіти» фактами не на вашу користь. Наприклад, знайдений ноутбук особистого користування з неліцензійної ОС Windows не може бути перевіряється об'єктом з тієї простої причини, що він не числиться на балансі підприємства. Але ж ви цього можете не знати, вірно? Також можна по-різному інкримінувати факт наявності неліцензійного ПЗ. Якщо буде встановлено що неліцензійне ПЗ використовувалося з комерційною метою - це вже економічний злочин, а якщо скажемо просто було встановлено, вам повідомлять про порушення авторських прав і максимум що вам загрожує - адміністративний штраф. Як розумієте різниця між першим і другим істотна, але дуже тонка, тому присутність юриста з Вашого боку в таких ситуаціях вкрай необхідно.

3. При перевірці повинен бути присутнім системний адміністратор або людина відповідальна за роботу інформаційної системи. Бухгалтер або юрист не може перевірити інформацію про те що, наприклад, браузер «Mozila FireFox» встановлено на комп'ютері незаконно, порушує авторські права і т.д., а от системний адміністратор точно відповість перевіряючому, що даний програмний продукт поширюється виробником безкоштовно і ввічливо запропонує перейти до перевірки наступного комп'ютера, якщо до цього питань більше немає.

4. У разі перевищення співробітниками правозахисної служби своїх повноважень зв'язатись по гарячій лінії зі службою довіри або просто зателефонувати в міліцію.

5. Бажано фіксувати на відеокамеру відеоспостереження всі дії, щоб надалі мати підстави для оскарження незаконних дій правоохоронців у суді, якщо такі були зафіксовані.

6. Не своє віддавати обладнання на перевірку і взагалі виносити з приміщення якщо на те немає грунтовних причин. Причиною вилучення можуть бути: виявлені правопорушення авторських прав, встановлене неліцензійне програмне забезпечення, відсутність можливості на місці оглянути, перевірити обладнання на наявність встановлених програм.Якщо все-таки правопорушення виявлені і зафіксовані, нічого не залишається, як готуватися до захисту в суді.

Як організувати використання комп'ютерної техніки без порушення авторських прав? Чи можна взагалі цього домогтися? Можна, потрібно всього лише закупити на кілька сотень тисяч гривень ліцензійного ПЗ. Суми, в цьому випадку дуже різняться, залежать від обсягів діяльності підприємства і різноманітності виконуваних функций. Деякі фірми можуть собі це дозволити, деяких ж такі суми повалений в шок. Вихід і в цьому випадку є - використовувати безкоштовні операційні системи і програми. Можна звернутися й до послуг аутсорсингу - в цьому випадку 100% дистанційна робота дає гарантію, що проблеми з перевіркою програмного забезпечення для Вас закриті. Є в цьому випадку і мінуси, про це докладніше читайте в іншій статті.

Якщо ви все ж вибрали варіант роботи на власному обладнанні та програмному забезпеченні, постарайтеся дотримуватися кількох правил:

1. Використовувати тільки ліцензійне ПЗ або вільне в розповсюдженні. Звертаємо вашу увагу, що вільне ПЗ це не будь перше ліпше, що можна знайти і завантажити Інтернеті. Вільне ПЗ насамперед надає виробник на авторському сайті і при установці таке програмне забезпечення не вимагає ключів захисту, реєстрації програмного продукту і т.д.

2. Установку будь-якого ПО повинен робити тільки системний адміністратор або уповноважена на це служба.

3. Зобов'яжемо системного адміністратора встановити заборону самостійної установки співробітникам на комп'ютери будь-якого ПЗ. Також необхідно проводити періодичну перевірку робочих місць співробітників з метою виявлення нелегальних програмних продуктів.

4. Організуйте роботу через термінальний режим. Тобто Коли всі будуть працювати на одному джерелі (сервері). Так легше і системному адміністратору робити контроль над програмним забезпеченням, і є гарантія що не встановлені недозволені продукти.

До того ж у наш вік інтернету зовсім нескладно організувати віддалену роботу компанії на обладнанні, яке знаходиться взагалі за межами країни. У такому випадку ви додасте мороки перевіряючим і довести неправоту або звинуватити в вас в нелегальному використанні програм буде дуже важко. Це також дасть вам тимчасову відстрочку, за час якої можна вжити захисні дії.

Якщо Вас цікавить даний питання більш детально, звертайтеся до нас через контактні дані. 

Наші проекти | Купити 1С | Послуги з 1С | Програмування | Оренда сервера | FAQ 1C

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2022 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ