Кажуть вартість картини неможливо оцінити. Вона коштує стільки, скільки ви готові за неї заплатити, щоб відчувати, як вона Вам приносить радість. Вартість творів мистецтва важко оцінити, одні коштують мільйони доларів, інші не варті нічого. Як можна оцінити роботу художника? У робота-годинах, витрачених на написання картини, в кількості витрачених фарб, в кількості з'їденої їжі за цей час. Якщо так вважати, цифра вийде дуже невелика. Чому ж аукціони продають художні твори за мільйони доларів, а колекціонери готові віддати мільйони за полотно з розмазень, провисіла десь на стіні вже сотні років? Відповідь криється ось в чому. Твір мистецтва - це не товар широкого вжитку із собівартістю. Головна вартість продукту мистецтва - его ідея. По суті, колекціонери віддають гроші не за полотно з рамкою, а за ідею, донесену автором. Можливо, ідея була перша, унікальна, тому вона і коштує своїх грошей.

Так от, програмний продукт - теж ідея, теж унікальне у своєму роді витвір мистецтва. Ну як можна оцінити, наприклад, створення текстового редактора, за допомогою якого друкується цей текст? Чи можна зробити перерахунок у всьому світі друкарських машинок і аркушів паперу, витрачених на написання тексту і замінили це все одним текстовим редактором для ПК? Цим ніхто не займатиметься, та й навряд чи вийде визначити точну цифру. Це нереально. А Ви, як споживач програмного продукту, віддаєте чи належне творцеві текстового редактора, операційної системи, купуєте ліцензійне програмне забезпечення або встановлюєте піратське? Це, звичайно Ваш вибір, особливо якщо стосується користування програмами на домашньому ПК. Ви можете користуватися також безкоштовними (безліцензійний) ПЗ, зараз вони широко поширені в мережі Internet, але вони, як правило, злегка урізані по функціях і трохи незручні в користуванні, на відміну від платних аналогів.

З особовим користуванням ПЗ все зрозуміло, а чим керуються компанії і корпорації, де робота користувача з ліцензійною або неліцензійним ПЗ залежить не від співробітника особисто, а від прийнятої інформаційної політики компанії? На цьому рівні приймаються дуже важливі рішення: компанія бере на себе відповідальність, яким продуктом будуть користуватися її співробітники. І тут вже від Вас особисто нічого не залежить, звичайно, якщо не Ви самі приймаєте в компанії такі рішення. Єдиної думки з цього питання, серед консалтерів ІТ, не існує. З одного боку головним аргументом є економія коштів, з іншого стабільна, безпечна робота. Як взяти в такому випадку рішення, адже бюджет компаній як завжди обмежений і переконати власника компанії прийняти рішення про купівлю ліцензійного ПЗ, заплативши круглу суму грошей, вимагає достатніх підстав. І ці підстави є. Давайте уявимо, що у нас стоїть неліцензійне програмне забезпечення, але тільки не будемо брати всі офісні програми, браузери і т.д., а візьмемо програму, де зібрані всі дані про діяльність фірми - ERP-систему. У цій системі ведуться продажі, закупівлі, взаєморозрахунки з клієнтами, плани і фінансові підсумки т.д. І раптом, ця система стає нам недоступною, скажімо, з причини перевірки ліцензій на користування ПЗ контролюючими органами. Що відбувається? Фактично ERP-cистема заморожується на невизначений час, а разом з нею і вся діяльність фірми. Простий в цьому випадку може бути від одного дня до декількох місяців. І тут вже йдуть в хід такі терміни як: недоотриманий прибуток, непокриті збитки, репутація компанії ін Нічого доброго це не обіцяє. А тепер спробуємо сформулювати нерівність, що визначає достатні підстави для покупки ліцензійної ERP (або) іншої системи:



Вартість ПО = Кількість днів простою * Середньоденна прибуток


Наприклад: 50 000 у.о. = 2 дн. * 40 000 у.о.



Якщо сума лівої частини нерівності значно більше, можна відкласти покупку ліцензій, якщо менше, потрібно подбати про їх купівлю. У нашому прикладі навіть дводенний простій не виправдало економії підприємства на придбанні ліцензій. До того ж потрібно враховувати фактори як недоотриманий прибуток. Це коли ви не можете оформити, скажімо, замовлення покупця на майбутній продаж. Або не зможете вчасно здати фінансові звіти в держ. департаменти, які спричинять штрафи, співу та інші неприємності.

З недавнього часу невеликі компанії підшукують альтернативні рішення з питання програмного забезпечення, звертаючись до послуг аутсорсингу. Аутсорсер у свою чергу гарантує безперебійну роботу, захист даних, відсутність платежів за програмні продукти. З одного боку це вихід, дуже зручно, а з іншого відсутність фізичного контролю над власними базами даних і збереження комерційної таємниці. Також послуги аутсорсингу можливі за однієї головної умови для Вас і для аутсорсера - наявність постійного, безперебійного каналу зв'язку через Internet. До того ж немає гарантії, що біля дата-центру аутсорсера, розташованого на безкрайніх полях сонячної долини НЕ прокотиться хвиля народних хвилювань з бунтом безжальним і нещадним. У такому випадку Ваша робота також на час перерветься, але, як правило, аутсорсери розташовують декількома серверами, розташованими в різних точках землі і є надія, що народні хвилювання ще докотилися до всіх куточків Земної кулі.

Резюме. Відповідайте собі на питання: як я ставлюся до чужої праці? Порівняними для Вас працю розробників ПЗ з роботою художника? Чи готові Ви заплатити кілька тисяч умовних грошей за мегабайти ідеї? В Україні культура поваги авторського права знаходиться в зародковому стані. Ще не сформувалося думка про повагу до авторів програмного продукту як до авторів книги. Швидше ми ксерокопіруем ці книги, задовольняючись наполовину якісним продуктом. Ментальність і особиста відповідальність також дуже важлива в сприйнятті розглянутого нами питання. Адже у людей, скажімо в США, не виникає думка вести бізнес на піратському програмному забезпеченні. Поставивши себе на місце розробників, можна зрозуміти, як гірко усвідомлювати розробникам, програмістам те що багато користуються безкоштовно продуктом, над яким вони трудилася цілі місяці, а може і роки. У будь-якому випадку, вирішувати Вам з яким мечем в руках воювати. 

Наші проекти | Купити 1С | Послуги з 1С | Програмування | Оренда сервера | FAQ 1C

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2022 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ