Для порівняльного аналізу взято саме ці програми тому що вони мают велике охоплення географії і є найбільш прогресивними в своїй сфері, серед ERP-програм. Для початку з'ясуємо звідки виростають коріння програм, як і в якому році були розпочаті роботи над створенням продуктів, торкнемося передісторію розвитку.

 Почнемо з програми SAP. Коріння програми йдуть в 1976 р. - рік заснування фірми п'ятьма колишніми співробітниками компанії IBM в Німеччині. Компанія розробляє автоматизовані системи управління, переводить в електронний документообіг такі внутрішні процеси підприємства, як: фінанси, бухгалтерський облік, торгівля, виробництво, управління персоналом, управління складами і т. д. Додатки адаптуються під законодавство конкретної країни дислокації. Поступово продукт фірми SAP розширюється в європейських країнах, освоюється території інших континентів. У сучасних релізах програма локалізована більш ніж до 40-ка законодавчим баз.

 Фірма 1С заснована російським програмістом в 1991 р. в м. Москва. Спочатку програма 1С була перетворена з власної програмної розробки з пошуку даних у спеціалізується на автоматизації управління та обліку програму для підприємств всебічних галузей, юридично-правових форм, видів діяльності і типів фінансування, і відповідає за рішення комплексної автоматизації виробничих, торговельних і сервісних підприємств. Продукти фірми 1С були націлені для управління фінансами великих корпорацій і окремих підприємств, ведення бухгалтерського обліку розрахунку зарплати і управління кадрами, для обліку в бюджетних установах, різноманітних галузей і специалізірованих рішень. На даний момент програма адаптована майже для всіх країн СНД. Як видно з двох передісторій, спочатку фірма SAP, завдяки своєму європейському походженням західно-орієнтована і маркетингово націлена на ринок центральної, східної Європи, країни ближнього Сходу і Атлантики. За охопленням території продукт фірми 1С значно поступається західній компанії, тому що за охопленням 1С з моменту заснування була націлена на російськомовний ринок споживачів програмних продуктів. Для подальшого аналізу двох програм скористаємося ключовими технічними та користувацькими характеристиками обох продуктів.

1. Платформа. Мається на увазі технологічна основа, на якій функціонує програмний продукт. З точки зору усталеної технології і масштабу, то платформа західної програми SAP значно старше і пропрацював, ніж молода платформа 1С. Обидві програми використовують свій «персональний» мову коду, на якому пишуться всі виконувані програми. Так SAP використовує програмний мову ABAP, а 1С свою мову програмування - 1С. Обидва коду об'єктно-орієнтовані, тобто описують дії об'єктів інформаційної системи за допомогою вбудованої мови, а не створюють команди для описування всіх дій, аж до кліка мишкою по об'єкту. Різниця між зарубіжної програмою і 1С в тому, що платформа SAP з мовою ABAP використовує латинські назви і символи для опису об'єктів, що робить мову схожим на більшість звичних класичному програмісту мов програмування. 1С в цьому плані радикально відрізняється, тому що програмний код платформи описаний російською мовою. Але, є і можливість використовувати назви функцій, операцій і процедур латинською мовою. У практиці, якщо чесно, таку можливість вітчизняні програмісти використовують дуже рідко. Взагалі, якщо говорити про програмістів і розробників ERP систем, то професійних фахівців як таких у цій сфері, в приципу, не існує, з тієї простої причини що ні в одному з вузів чи ін навчальних закладах немає такої спеціальності «ERP-впровадженець» . Тому фахівці в цій сфері як правило самоучки, або програмісти інших мов і сфер, які пройшли або самостійну або спеціальну перепідготовку в центрах підготовки фірм випускають програмні продукти. Наприклад, у фірми 1С є франчайзингові центри на території всього СНД, які проводять підготовку та сертифікацію фахівців, і що не так широко поширене в компанії SAP. Обидві платформи в процесі еволюції змінювалися, доповнювалися новими функціями, процедурами тому що, звичайно, прогрес не стоїть на місці. Якщо взяти останні два-три роки у розвитку ERP-технологій, коли кожна поважаюча себе компанія прагнула йти в ногу з часом пропонуючи клієнтам роботу в «хмарі». Природно такі новації тягнуть зміни і доопрацювання в платформах ERP-програм і відповідно зміни програмного коду. Оскільки обидві платформи розраховані на великі користувальницькі потреби обидві підтримують клієнт-серверні варіанти роботи. Хочеться скасувати що 1С в цьому плані дуже гнучка, тому що працює практично з усіма СУБД (Postgres, Oracle, MSSQL) c платними і безкоштовними операційними системами. Останнім часом цим нікого не здивуєш, але упоменем і те, що обидві програми можуть працювати в режимі реального часу (realtime) і в хмарному, тобто клієнт-серверному варіанті.

2. Локалізація. SAP звичайно ж перевершує 1С за масштабами локалізації програми для інших країн. Але чи варто спокушатися такими масштабами діяльності якщо конкретно перед вітчизняними інтеграторами ставиться завдання налаштувати «Правильний облік». Не будемо деталізувати в чому власне полягає правильність обліку, але 1С в цьому плані як ніхто краще адаптувалася до законодавства, так щоб підприємливі бухгалтера могли проявити творчу бухгалтерію, заощаджуючи тим самим кошти своєї компанії.

3. Представництва та підтримка. Фактично представлення компанії в регіональному сенсі зводиться до поширення оновлень до програм, продажу програмних продуктів і виконання деяких доопрацювань за бажанням і можливостям клієнта. У цьому сенсі 1С надійшло дуже правильно переклавши функції на національних представників з доопрацювання та поширенню оновлень програми згідно зі змінами національного законодавства.

4. Самостійна доробка. Клієнту надано можливість вибору - покупка коробкової версії або замовлення індивідуального рішення. Потрібно розуміти що вартість в другому випадку значно вище. Дуже поширене при виборі рішення автоматизації підприємства купівля версії коробочки з можливістю самостійного доопрацювання. Плюс у наведеному способі значний, тому що куплений стандарт вимагає значно менше часу на доопрацювання та впровадження і припускає відносно скромний бюджет. Для самостійних доробок обидві програми поставляються споживачеві з відкритим програмним кодом. Залежить від вас, своїми силами або за допомогою залучення сторонніх фахівців будете проводити модифікацію програми. На території СНД безпроблемний знайти приватних фахівців або фірму-франчайзинг, які займаються такими доробками для продукту 1С. Якщо говорити про SAP то програмістів-одинаків та й просто адміністративного фахівця для обслуговування цієї програми буде знайти важче, тому фірмі віддала перевагу цьому програмному продукту доведеться звертатися до спеціального сертифікований центр для вирішення питань з роботою програми. Що стосується розширення функціональності, то для доопрацювання в середовищі 1С передбачено підключення зовнішніх доопрацювань (друковані форми, звіти, обробки). Це дуже зручно в тому випадку, якщо у вас, наприклад, розподілена база даних з великою кількістю підлеглих вузлів і доробка окремих моментів за допомогою підключення зовнішніх програмних розробок дозволяє розширювати функціонал програми без втручання у внутрішній програмний код програми. А це виключає необхідність оновлення програми у всіх робочих вузлах, що значно економить час і спрощує процес планових оновлень програми. SAP в даному випадку працює виключно з вбудованими об'єктами, що значно гальмує процес розвитку програми та розширення її функціоналу.

5. Зручність користування. Думка людей розділяться в цьому напрямку по більшій мірі від того, що користувачі просто звикають до інтерфейсу будь-якої програми. Інтерфейс програми SAP R/3 схожий на віндусовскій інтерфейс в перемішку з Ecxel 2003 1С теж використовує бібліотеку Windows, але як по нашому спостереженню інтерфейс програми виглядає для користувача візуально привабливішим і інтуїтивно зрозуміліше.

6. Швидкість впровадження. Якщо взяти за базис повноцінні ERP-системи представницького класу фірми 1С (Конфігурація УПП) і компанії SAP (рішення BusinessOne) то фахівці з впровадження дають такі оцінки: 1С від 6 міс. до 1 року, SAP від 1 до 3 років. Терміни впровадження збільшуються одно побажанням клієнта, і тут ніж витонченішими поведе себе замовник, тим вірніше те що процес введення в експлуатацію готового рішення може розтягуватися до нескінченності. Рекомендується на етапі планування впровадження облікової інформаційної системи чітко визначити який саме функціонал необхідний для діяльності підприємства і відобразити це все в технічному завданні. Бувають ситуації, коли розробники системи б'ються над виконанням складних завдань, хоча за фактом їх виконання складні впроваджені процеси не використовуються через їх складності для користувачів, або за час тривалого впровадження на підприємстві вже перебудувалися бізнес-процеси, та так що розроблене інформаційне рішення вже не відповідає бізнес-стратегії компанії. У підсумку витрачені кошти і час пішли на реалізацію неактуального функціоналу.

7. Охоплення автоматизації при типових рішеннях. Програмні продукти двох представників побудовані модульним способом. Модулі являють собою набір функціоналу, що забезпечують ведення діяльності підприємства: управління запасами, планування, основні засоби і т.д. Якщо взяти два флагманських продукту від представника 1С та SAP, з однаковим набором функціональних модулів, то скажемо прдуктов 1С (УПП) коштуватиме 6-7 тис. $, в порівнянні з SAP (BusinessOne) і вартістю 10-20 тис. $. У кожному разі, програмні продукти побудовані таким чином, щоб споживач при бажанні мав можливість розширити функціонал програми за допомогою купівлі окремих модулів, що дуже зручно при змінюються бізнес-потребах компанії. Вибір завжди залишається за замовником. Вам вирішувати який програмний продукт Вам рідніше - вітчизняних чи західний. При плануванні інформаційної системи обов'язково потрібно враховувати те що через деякий час функціонал програми слід розширювати, переробляти. Фахівці з якої фірми зможуть вам швидше і якісніше піднести рішення? В аналітичному огляді ми спробували зорієнтувати Вас у складному процесі підбору ERP систем, сподіваємося ця інформація допоможемо зробити правильний вибір, а бізнес буде успішним і продуктивним.

Наші проекти | Купити 1С | Послуги з 1С | Програмування | Оренда сервера | FAQ 1C

Супровід, доопрацювання, консультація, навчання, по програмі 1С. Інформаційно-технічний консалтинг, погодинна і відрядна оплата. Запуск нових проектів, реалізація рішень під ключ.

© 2022 1С ПРОЕКТИ ТА РІШЕННЯ