Програма 1С буквально напхана різними смаколиками для аналізу даних. Про одну з таких смакоти ми розповімо в цій публікації - звіт по валовий прибутку. Звіт по своїй суті унікальний, оскільки надає інформацію про підсумки діяльності торгової компанії по натисненню кнопки мишки. І це не перебільшення.

 Які вихідні дані потрапляють у звіт?
 
Для того щоб зрозуміти що власне формує звіт обговоримо дані, які беруть участь у даному звіті.
1. Партії товарів - це ніщо інше, як ваші надходження товарів і послуг. Всі знають, що перш ніж що-небудь продати потрібно що-небудь купити. Відповідно в кожній видатковій накладній проводиться в 1С обов'язково списують які-небудь партії надходження товару. В основному списання відбувається за методом FIFO. Рекомендуємо перевірити налаштування облікової політики компанії.
2. Документ продажу - документи, за допомогою яких ви оформляєте продаж. Ваша націнка на товари буде давати різницю між цінами, за якими ви купили товар і з яким ви його продали. Просто кажучи - дохід. Проведений документ продажу в 1С якраз формує ваш дохід, а звіт по валовий прибутку тільки виводить результат. Отже ми підійшли до останнього підсумковим показником звіту - рентабельності.
3. Рентабельність - головне що показує звіт. Рентабельність формується за стандартною формулою рентабельності:
Рентабельність = (Виручка - Собівартість)*100 / Виручка
У звіті також видно і валовий прибуток. Валовий прибуток становить різницю між виручкою та собівартістю угод.
 Принадність звіту в тому, що як і в усіх звітах у ньому доступні різні угруповання, відбір, сортування і т. д. Наприклад, якщо вам цікава рентабельність продажів по групах товару або по точках збуту, по клієнтам - все можна налаштувати. Для цього потрібні, звичайно, навички роботи з звітами, але повірте, один раз навчившись користуватися інструментами аналітики продажів в 1С ви вже не зможете від них відмовитися. Для поглиблення в тему звітів рекомендуємо цикл наших статей присвячених освоєння азів формування звітів в 1С.
 
Що потрібно щоб звіт давав правдиві результати?
 
 Дуже важлива деталь - налаштування програми. В залежності від того включений чи ні ПДВ у вартість партій по-різному буде вважатися рентабельність продажів. Наприклад, якщо прапор "Не включати ПДВ у вартість партій" знятий, то ви на відсоток ставки ПДВ підвищуєте рентабельність продажів.

 І другий момент. Рентабельність продажів можна вважати за собівартістю, а можна по виручці. Тобто співвідносити валовий прибуток можна до двох величин. Наприклад:
Виручка Без ПДВ 128 434,81 Собівартість 95 625,57 Валовий прибуток 32 809,24 Рентабельність- 32 809, 24 * 100 / 128 434,81 = 25,55 %
Виручка Без ПДВ 128 434,81 Собівартість 95 625,57 Валовий прибуток 32 809,24 Рентабельність- 32 809, 24 * 100 / 95 625,57 = 34,31 %
Як видно при однаковій виручці виходить різна рентабельність. Це не помилка. Як рахувати рентабельність суто-індивідуальна справа кожної компанії, але стандартний звіт 1С вважає рентабельність по першому варіанту.
Трапляється так, що в звіті можуть бути показники негативної рентабельності. В цьому випадку треба індивідуально перевіряти асортимент товару продається в мінус. В торгових компаніях часто з негативною рентабельністю виявляються распродажные або акційні позиції. Наприклад, може бути влаштована розпродаж залежалого товару нижче собівартості. В цьому випадку негативний результат - нормальний результат.
Звіт може змінювати показники виручки і рентабельності при внесенні документів у звітний період заднім числом. Припустимо, якщо надходження товарів і послуг заднім числом був внесений документ з більш високими цінами, то значить і рентабельність продажів повинна знизиться. Але фокус у тому, що 1С влаштована таким чином, що поки ви слідом за вступом не перепроведете реалізацію у звіті нічого не зміниться. Тобто потрібно як би перезаписати товарні руху (оновити). Ясна річ що перепровадити безліч документів реалізації трудомістке заняття, тому в 1С є типовою інструмент який називається "Перепроведення по партіям", який автоматично оновлює рух партій за період. Вважається, що дані звіту по валовий прибутку будуть більш точними після процедури групового перепроведения по партіям.